Logo Informacje
Zawodowcy w Polsce (1998-2000)


n W sezonie 2000/01 rozgrywane będą tylko 3 OTK-i systemem grupowo-pucharowym w każdej kategorii wiekowej. W młodzikach, kadetach i juniorach będzie startowało 40 zawodników, natomiast w seniorach 36. Do mistrzostw Polski seniorów kwalifikować się będzie 30 najlepszych polskich zawodniczek i zawodników z rankingu (po 3 OTK), uwzględniającym również najlepszych naszych zawodników występujących zagranicą, oraz 2 z limitu PZTS.

n KS Piaseczno zostało rozwiązane i wycofane z rozgrywek ekstraklasy. Występujący w niej Adamiak i Prądzyński przeszli do Olimpii Grudziądz. Podobny los spotkał AZS Gdańsk z powodu odejścia trzech czołowych zawodników tej drużyny (Makowskiego, Skubiszewskiego i Wandachowicza).

n W sezonie 1999/2000 r. drużynowym mistrzem Polski mężczyzn został Warrior Morliny, który w dwumeczu play off pokonał Odrę Księginice (5:5, 6:2). Mecze o 3 miejsce: Gaz Polski Zielona Góra - KS Piaseczno 5:5, 6:4. Mecze o utrzymanie się: Izolator Boguchwała - San Poznań 6:2, 6:2.
Drużynowym mistrzem Polski kobiet został Telwolt Tarnobrzeg, pokonując Iskrę Konin 4:2, 4:0. Mecze o 3 miejsce: AZS I Wrocław - Cyfral I Zagrodniki 4:2, 4:0. Mecze o utrzymanie się: Wanda Kraków - Cyfral II Zagrodniki.

n W Drużynowych Mistrzostwach Śląska Juniorów (Jastrzębie - 10.04.00.) pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy Górniaka 09 Mysłowice (Michael Daniel, Przybylik Miłosz, Darmosz Łukasz), którzy w finale pokonali 4:3 zawodników z AZS Gliwice (Pisarczyk Tomasz, Piwowar Krzysztof, Szary Andrzej). Trzecie miejsce zajęli juniorzy z Energetyka Rybnik (Klimek Tomasz, Jabłoński Filip, Suchy Mieczysław). W Juniorkach najlepsze były dziewczęta z AZS Gliwice (Brandys Łucja, Smołka Anna). Drugie miejsce wywalczyła drużyna z AZS WSP Częstochowa, a trzecie RKS Cukrownik Chybie.

n Wielkim sukcesem klubu Górnik 09 Mysłowice zakończyły się Mistrzostwa Śląska Kadetów i Kadetek, które rozegrano (15-16.04.00.) w Chybiu. Kadeci z tego klubu zdobyli prawie wszystko co było do zdobycia. W grze pojedynczej zwyciężył Jakub Perek przed Pawłem Wonsem i Krzysztofem Malcherkiem (wszyscy Górnik 09 Mysłowice). W grze podwójnej zwyciężyli Jakub Perek i Paweł Wons pokonując w finale Jacka Zielińskiego i Marcina Grajka (wszyscy Górnik 09 Mysłowice). Trzecie miejsce zajęli Kamil Woźniak (Energetyk Rybnik) i Łukasz Matuszek (AS Bełsznica). Drużynowo wygrały wszystkie ekipy Górnika 09 Mysłowice (I, II, i IV). Trenerem tych drużyn jest Rosjanin Jurij Fomin. W kadetkach wygrała Renata Gumula pokonując w finale Martę Kuznicius (obje JKTS Jastrzębie). Trzecią lokatę wywalczyła Patrycja Wodarska (Górnik 09 Mysłowice). W grze podwójnej triumfowały Renata Gumula i Marta Kuznicius (obje JKTS Jastrzębie). Drugie miejsce przypadło Patrycji Wodarskiej i Marcie Nowak (obje Górnik 09 Mysłowice). Trzecie dla Wiolety Miklar i Racheli Dytko (obje JKTS Jastrzębie). Drużynowo najlepsze były kadetki z Górnika 09 Mysłowice, przed JKTS Jastrzębie i Cukrownik Chybie. W mikście pierwsze miejsce wywalczyli Jakub Perek (Górnik 09 Mysłowice) i Renata Gumula (JKTS Jastrzębie). Drugie Krzysztof Malcherek i Patrycja Wodarska (oboje Górnik 09 Mysłowice). Trzecie Adam Niemiec (Górnik 09 Mysłowice) i Marta Kuznicius (JKTS Jastrzębie). Łącznie ekipa z klubu Górnik 09 Mysłowice wywalczyła w tych mistrzostwach aż 18 medali!

n W czwartym turnieju klasyfikacyjnym Bielskiego Związku Tenisa Stołowego rozegranego w Chybiu 11-12.02.2000 r. zwyciężali; seniorzy: Paweł Lisiak (Anders Żywiec), Sebastian Góra (LUKS Gilowice) i Artur Sobel (Cukrownik Chybie); seniorki: Jolanta Rozner Sokół Szczyrk, Monika Staniek, Gabriela Gabryś (obje Cukrownik Chybie); juniorzy: Waldemar Pal (Anders Żywiec), Łukasz Przybyła (Sokół Szczyrk), Adrian Maciej (Leszna Górna); juniorki: Monika Staniek (Cukrownik Chybie), Beata Przybyła (Sokół Szczyrk), Dorota Zygma (Cukrownik Chybie); kadeci: Waldemar Pal (Anders Żywiec), Bartłomiej Ormaniec (LUKS Gilowice), Dawid Dytko (Dzięgielów); kadetki: Beata Przybyła (Sokół Szczyrk), Agata Bąk (Orzeł Łękawica), Monika Góra (Walcownia Czechowice - Dziedzice); młodzicy: Mateusz Zagajewski (Integra Bielsko-Biała), Wojciech Ormaniec (LUKS Gilowice), Wojciech Markuzel (Leszna Górna); młodziczki: Katarzyna Gąsiorek, Agata Bąk (obie Orzeł Łękawica), Monika Góra (Walcownia). Do rozegrania został jeszcze jeden turniej.

n Po trzech turniejach klasyfikacyjnych Bielskiego Związku Tenisa Stołowego w kategorii seniorów prowadzą: Krzysztof Jakubiec (Anders Żywiec), Sebastian Góra (LUKS Gilowice) i Zbigniew Mika (Orzeł Kozy). Wśród seniorek najlepsze są Beata Przybyła, Jolanta Rozner i Iwona Przybyła (wszystkie Sokół Szczyrk). W turniejach klasyfikacyjnych seniorów BZTS wzięło udział do tej pory 50 zawodników, natomiast seniorek 9.

n W hali sportowej "Omega" w Jastrzębiu przeprowadzony został IX Ogólnopolski Turniej Seniorek i seniorów, a IV OTK o Puchar Telewizji Katowice. Startowała cała czołówka krajowa z Wandą Lityńską Sydorenko i Tomaszem Krzeszewskim na czele.
Puchar TV Katowice wśród pań zdobyła Alina Mikijaniec - AZS Politechnika Wrocław po zwycięstwie w finale nad Patrycją Molik - AZS WSP Częstochowa 3:2 (14, 11,-17,-20,10). Wśród panów klasą dla siebie był Marcin Kusiński - Warrior Morliny Ostróda po zwycięstwie w finale nad Piotrem Szafrankiem - TTC GW Bad Hamm 3:0 (16, 8,18). Trzeba przypomnieć, że Marcin Kusiński został zwycięzcą Turnieju o Puchar TV Katowice już po raz trzeci (25-26.01.97 w Olkuszu, 14-15.02.98 w Jastrzębiu, a w roku ubiegłym był drugi za Tomaszem Krszeszewskim).
Był to ostatni turniej kwalifikacyjny do 68 Indywidualnych Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów, które odbędą się w dniach 3-5.03. w Koninie.

n W II turnieju open Grand Prix Lędzin (21.11.1999 r.) zwyciężył Karol Szotek przed Michałem Gołdynem (obaj AZS Gliwice). Trzeci był Adrian Myszewski z Górnika 09 Mysłowice. Niespodzianką był znów Dominik Kufel z AZS WSP Częstochowa, ogrywając już któryś raz z rzędu Stanisława Szydłę. Wcześniej ten zawodnik z Szydłą nie wygrywał. Dobra gra częstochowianina spowodowana jest tym iż ten od dłuższego czasu gra na bekhendzie czopami atakującymi. Czyli czopami można grać i wygrywać.

Grzegorz Iwaniukn W turnieju open Grand Prix Lędzin (23.10.1999 r.) zwyciężył Michał Gołdyn przed Karolem Szotkiem (obaj z AZS Gliwice). Trzeci był Lędzinianin Dominik Kufel grający w AZS Częstochowa. Zawodnik ten sprawił wielką niespodziankę wygrywając w walce o trzecie miejsce z Grzegorzem Iwaniukiem (byłym zawodnikiem AZS Gliwice - na zdjęciu) grającym już kilka lat w Niemczech. Wcześniej Kufel dwa razy wygrał ze Stanisławem Szydłą z Gromu Poczesna. Wśród pań wygrała Patrycja Molik przed Anną Smykowską i swoją siostrą Beatą (wszystkie AZS Częstochowa).Miłosz PrzybylikKrzysztof Malcherekn Nie lada sztuka udała się drużynie Górnik 09 Mysłowice w I Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorów przeprowadzonym w Zawierciu (12.09.1999 r.). Zawodnicy z tego klubu zdobyli pierwsze cztery miejsca, w kolejności: Przybylik Miłosz (na zdjęciu z lewej), Perek Jakub (kadet), Darmosz Łukasz i Malcherek Krzysztof (kadet, na zdjęciu z prawej). Natomiast w pierwszej dziesiątce było ich sześciu. Inny junior z Mysłowic Daniel Michael "siedział" już na OTK-u. Trenerem drużyny z Mysłowic jest Rosjanin Jurij Fomin. Należy dodać iż w WTK po reformie grają też zawodnicy z Bielska i Częstochowy.

n Po Baildonie Katowice następna sekcja tenisa stołowego została rozwiązana. Tym razem traf padł na Polonię Sosnowiec (dwie drużyny) w której grali m.in. Janusz Sokołowski, Henryk Różalski i Kazimierz Kazek.

n Najlepszymi zawodowcami na Śląsku w sezonie 1998/99 zostali: kat. żaki: Monika Wieczorek i Rafał Szczyrba oboje z Przełomu Bujaków; kat. młodziki: Renata Gumula z JKTS Jastrzębie i Jakub Perek z Górnika 09 Mysłowice; kat. kadeci: Anna Smołka z AZS Gliwice i Miłosz Przybylik z Górnika 09 Mysłowice; kat. juniorzy: Joanna Łacińska z AZS Gliwice i Michael Daniel z Baildonu Katowice; seniorzy: Katarzyna Białowąs i Michał Gołdyn oboje z AZS Gliwice.
W łącznej klasyfikacji klubowej (już w nowym układzie województw) pierwsze miejsce zajęła drużyna z AZS WSP Częstochowa przed AZS Gliwice i Górnikiem 09 Mysłowice.

n W Cetniewie 04-06.06.1999 r. zakończyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów i Juniorów Centertel Polish Open. Z polskich zawodników najlepiej indywidualnie zaprezentowali się kadeci: Barbara Janda (3 miejsce) i Miłosz Przybylik (5 miejsce).

n W IV Ogólnopolskim Turnieju kat. "B" Seniorów przeprowadzonego w Zawierciu 08.05.1999 r. stanęło 53 zawodników i zawodniczek. W seniorkach poza konkurencją były zawodniczki z Wrocławia. Wygrała Magdalena Staszak z AZS AE Wrocław, przed Anną Bednarską z AZS PW Fourmen Wrocław i Anną Kaczmarzyk z AZS AE Wrocław. W seniorach zwyciężył Marcin Marchlewski z Elektryka Toruń. Drugi był Rafał Michalak z AZS AE Wrocław, a trzeci Marcin Miszewski z PKT Pabianice.

n Zawodnicy AZS WSP Częstochowa byli najlepsi w II lidze śląskiej i w barażach wywalczyli awans do I ligi. Najlepszy ich zawodnik Jacek Koziarski był również pierwszy w klasyfikacji indywidualnej II ligi. Natomiast wśród pań awans wywalczyły zawodniczki AKS-u Chorzów, dzięki rezygnacji z baraży Stali II Zawadzkie.

n Turniej TOP-12 Młodzików, Kadetów i Juniorów na Śląsku sponsorowany przez firmę AGA wygrali: młodzik Jakub Perek z Górnika 09 Mysłowice, kadet Miłosz Przybylik z Górnika 09 Mysłowice i junior Marcin Jadczyk z AZS WSP Częstochowa.

n Drużynowym Mistrzem Śląska Juniorów (01.05.99 - Jastrzębie) została drużyna AZS Gliwice (Krzysztof Piwowar, Paweł Szary i Tomasz Pisarczyk). Wśród juniorek pierwsze miejsce wywalczyła drużyna JKTS Jastrzębie (Joanna Kienast i Iwona Książka).

n Zawodnicy klubu sportowego Górnik 09 Mysłowice zdobyli tytuł Drużynowego Mistrza Śląska Kadetów i Kadetek (01.05.99 - Jastrzębie). Chłopcy w finale pokonali Energetyk Rybnik 3:1 występując w składzie: Miłosz Przybylik, Paweł Wons i Maciej Wszołek. Ich trenerem jest Jurij Fomin. Natomiast dziewczęta pokonały w finale drugą drużynę Mysłowic 3:1. Dziewczęta I i II drużyny mysłowickiej to: Aleksandra Heppa, Ewa Graczek, Patrycja Wodarska i Marta Nowak. Ich trenerem jest Eugeniusz Molik.

n Rafał Szczyrba z LZS Przełom Bujaków oraz Rachela Dytko z LKS Leszna Górna zostali Mistrzami Śląska Żaków (15.05.99 - Gliwice). W grze podwójnej mistrzami zostali Rachela Dytko i Izabela Zborowska oraz Tomasz Słobodzian i Bartłomiej Strózik.

n Mistrzynią Śląska Kadetek (24.04.99 - Jastrzębie) została Wirginia Czyżyk z LKS Piasek pokonując w finale Olgę Mygę z AZS WSP Częstochowa. Brąz wywalczyła Łucja Brandys z Metalu Węgierska Górka. W kadetach wygrał Miłosz Przybylik z Górnika 09 Mysłowice pokonując w finale swojego kolegę z drużyny Jakuba Perka. Trzeci był Łukasz Grzyb z LKS Grom Poczesna. W grach podwójnych zwyciężali: kadetki Anna Smołka i Olga Myga, kadeci Miłosz Przybylik i Mieczysław Suchy, mikst Anna Smołka i Jakub Perek.

n Natomiast Mistrzynią Śląska Juniorek (25.04.99 - Jastrzębie) została Joanna Łacińska z AZS Gliwice. Srebro wywalczyła Aneta Myrmus z Polonii Poraj, a brąz Olga Myga z AZS WSP Częstochowa. Wśród kadetów pierwsze miejsce zajął Marcin Jadczyk z AZS WSP Częstochowa przed Danielem Michaelem z Baildonu Katowice oraz Mieczysławem Suchym z Energetyka Rybnik. W grach podwójnych zwyciężali: juniorki Olga Myga i Elżbieta Małczak, juniorzy Marcin Jadczyk i Daniel Michael oraz mikst Olga Myga i Marcin Jadczyk.

n W Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów (13-14.05.99) zwyciężył Bartosz Such z Odry Księginice. Drugi był Patryk Matuszewski z Warrioru-Morliny Ostróda, a 3-4 Piotr Chudoba i Andrzej Makowski z AZS AWF Gdańsk. Wśród juniorek mistrzostwo zdobyła Magdalena Górowska z Bronowianki Kraków. Drugie miejsce zajęła Monika Perzyna z GLKS Nadarzyn, a 3-4 Milena Feliks ze Stali Zawadzkie i Monika Pietkiewicz z LUKS Stawiguda.
W grach podwójnych zwyciężali: juniorzy Łukasz Godlewski i Bartosz Such; juniorki Magdalena Górowska i Marta Piłka oraz mikst Łukasz Godlewski i Marta Piłka.
W turnieju drużynowym mistrza polski juniorów zdobyła drużyna z Odry Księginice, a wśród juniorek Bronowianka Kraków.


n Klub Sportowy Baildon Katowice przestał istnieć. Po barażowym meczu o utrzymanie się w I lidze, gdzie Baildon wygrał z Energetykiem Rybnik (8:2 u siebie) i utrzymał się w swojej lidze zespół rozwiązano. Katowiccy zawodnicy zasilą w pierwszej kolejności takie kluby jak: Górnik 09 Mysłowice, AZS Gliwice czy Dąbrowa Górnicza.

Andrzej Grubban Andrzej Grubba (na zdjęciu) wciąż jeszcze gra w tenisa stołowego. W I lidze niemieckiej jego zespół TTC Zugbrucke Grenzau wygrał z ostatnią w tabeli Team Galaxis Lubeck 6:1. Grubba zagrał tylko w jednym meczu w deblu z Błaszczykiem, gdzie pokonał Erlandsena i Moldovana 2:0 (14,18).


n Warrior Morliny Ostróda został drużynowym mistrzem Polski. Natomiast wśród pań tytuł ten przypadł drużynie Telwoltu Tarnobrzeg.

n Patrycja Molik z Iskry Konin wygrała w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (10-11.04.99 - Częstochowa) pokonując w finale Wiolettę Świniuch z Bronowianki Kraków. 3-4 miejsce wywalczyły Ewa Karnowska z MMKS Chełmno i Anna Adamiak z Jedynki Łódź. Wśród młodzieżowców wygrał Jarosław Tomicki z Sanu Poznań przed Michałem Rogalą z Łobzonki Wyrzysk. 3-4 miejsce wywalczyli Tomasz Gunkowski z Kormoranu Morliny i Zbigniew Kaczmarek z PKTS Pabianice. W grach podwójnych zwyciężali: Jarosław Tomicki i Tomasz Racławski, Patrycja Molik i Wioletta Świniuch oraz mikst Tomicki-Molik.

Adrian Myszewskin Końcową klasyfikację Grand Prix Lędzin wygrał Karol Szotek z AZS Gliwice. Na drugim miejscu uplasował się Artur Szołtysek z Energetyka Rybnik. Trzecie miejsce przypadło Adrianowi Myszewskiemu (na zdjęciu) z Górnika 09 Mysłowice. Wśród pań zwyciężyła Beata Molik z AZS WSP Częstochowa przed Mariolą Świniarską i Izabelą Ksol (obje AKS Chorzów). W "generalce" zawodnicy i zawodniczki były nagradzane do 6 miejsca.


Lucjan BłaszczykMichał Dziubańskin Mistrzami Polski w 67. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów zostali, gra pojedyncza: Lucjan Błaszczyk (na zdjęciu z lewej) z TTC Zugbrucke Grenzau, Wanda Lityńska-Sydorenko z ASTS Tarnobrzeg; gra podwójna: Lucjan Błaszczyk i Tomasz Krzeszewski oraz Wioletta Matus i Agnieszka Gieraga-Barczuk; gra mieszana: Kinga Stefańska i Michał Dziubański (na zdjęciu z prawej). Trzeba dodać, że pomiędzy grą Lucjana Błaszczyka a pozostałymi reprezentantami Polski zarysowała się "mała" przepaść.
Zwycięzca w grze pojedynczej mężczyzn dostał od organizatorów 5 tyś złotych. Wicemistrz 2,5 tyś. złotych, tyle samo co mistrzyni w grze pojedynczej kobiet. Natomiast zwycięzcy gry podwójnej mężczyzn otrzymali po 1000 złotych. Mistrzynie gry podwójnej wzięły po 500 złotych, tyle samo co zwycięzcy miksta.

n Krzysztof Kaczmarek z Odry Księginice dostał się do kadry Stefana Dryszela. Zawodnik ten na ostatnich Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów odbywających się w Jastrzębiu zdobył dwa brązowe medale.

Alina Mikijaniecn Sensacją 67. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Jastrzębiu była porażka w I rundzie kadrowicza Michała Dziubańskiego (TTC Bad Honnef) z Dariuszem Budzichem (MKS Pogoń Siedlce) 1:3 (18,15,-18,12).
Inne niespodzianki, ale "in plus" to dobra gra młodego Jakuba Kosowskiego z Odry Księginice, który ograł m. in. Dariusza Kicha z AZS AWF Gdańsk oraz Aliny Mikijaniec (na zdjęciu) z AZS Politechniki Wrocław, która w tym sezonie miała trudności z wejściem do pierwszej dziesiątki na OTK-ach.

n Ponownie i w tym roku Agnieszka Gieraga nie zdobyła tytułu mistrza Polski, przegrywając w finale z Wandą Lityńską-Sydorenko. Zawodniczka ta od 1991 roku, (gdzie zdobyła swój pierwszy i jedyny złoty medal w grze pojedynczej) była we wszystkich ośmiu półfinałach (w tym w czterech finałach).

n W 54. Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Seniorów triumfował Piotr Jezik z AZS Gliwice wygrywając w finale z Adrianem Myszewskim z Górnika 09 Mysłowice. Jezik zdołał wygrać pomimo, iż w trzecim secie przegrywał 17:20. Zwycięzca otrzymał okazały puchar i 300 zł natomiast wicemistrz ... uścisk dłoni od organizatorów.
Singiel kobiet wygrała Joanna Narkiewicz z AZS WSP Częstochowa. W grze podwójnej zwyciężyli Adrian Myszewski i Krzysztof Smolik oraz Beata Molik i Ewa Bednarska (niespodzianką było drugie miejsce Sylwii Targosz i Katarzyny Dudek). Mikst wygrali Piotr Struś i Joanna Narkiewicz.


Powrót