W XV wieku wieś Mokra była dziedzictwem Mikołaja Mokrskiego i należała do parafii w Kłobucku. W 1501 r. Klasztor Kanoników Laterańskich w Kłobucku kupił tę wieś na własność. W 1708 r. ks. Ksawery Lisowiecki wystawił we wsi drewnianą kaplicę jako wotum dziękczynne za wydany pomyślny wyrok przez św. Rotę dla konwentu w Kłobucku. Do początku XIX wieku niezwykle rzadko odprawiano w niej Msze święte.
     Po rozbiorach wieś Mokra została wcielona do zaboru pruskiego i Diecezji Wrocławskiej. Tereny te zostały nazwane "Nowym Śląskiem". W okresie wojen napoleońskich wieś weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a po Kongresie Wiedeńskim do Królestwa Polskiego i Diecezji Kujawsko-Włocławskiej. W 1825 r. biskup Józef Koźmian ustanowił w kaplicy w Mokrej dwa odpusty: Ku czci Trójcy Przenajświętszej i ku czci św. Szymona i Judy Tadeusza. Od tej pory do lat 50-tych XX w. odprawiały się w kaplicy dwie Msze w ciągu roku.
W 1836 r. wieś Mokra została przyłączona do parafii Miedźno. Na początku XX w. dobudowano chór. Pod koniec XIX stulecia Mokra liczyła 88 domów, 589 mieszkańców. We wsi był dwór generała Heydena i szkoła ogólna dla początkujących.
     Wielkim znakiem opatrzności Bożej i opieki św. Judy Tadeusza - patrona spraw trudnych był dzień 1.IX.1939 r. W tym dniu rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Niemcami i Polakami. W centrum bitwy znajdował się drewniany kościółek i ocalał nie naruszony! Można to uważać za cud. Po bitwie wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy. Później rodziny zabrały ciała do siebie. W latach 50-tych zaczęto odprawiać Msze św. co niedziela. W 1974 r. wydzielono wieś Mokra z parafii Miedźno i utworzono Wikariat Terenowy. Pierwszym wikariuszem terenowym został ks. Edward Sztama. Za jego czasów dokonano kapitalnego remontu kościoła, gdyż jego stan groził zawaleniem. 18.03.1981 r. Biskup Stefan Bareła erygował parafię Mokra. Jej pierwszy proboszczem został ks. Jan Osuch.
     W 1999 r. w 60 rocznicę bitwy pod Mokrą za księdza proboszcza Henryka Betki została odprawiona uroczysta Msza św. o pojednanie pomiędzy żołnierzami polskimi i niemieckimi. Mszę św. celebrował arcybiskup Stanisław Nowak przy udziale wysokich władz państwowych i kilku tysięcy wiernych.
W dniu 1.XII.2002 r. został poświęcony Dzwon Pokoju ufundowany przez weteranów niemieckich walczących w 1939 r. pod Mokrą. Kościół w Mokrej zawiera w swoim wnętrzu zabytkowy ołtarz neobarokowy z XIX w. z figurami św. apostołów Macieja i Jakuba Młodszego. Wokół kościoła rosną ponad trzystuletnie lipy i dęby.
                                                                             ***
     Na polach wsi Mokra dnia 1.IX.1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. dypl. Juliana Filipowicza stawiła czoła 4. niemieckiej Dywizji Pancernej niszcząc na przed polu ponad 100 czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela.
W skład polskiej brygady wchodziły:
- 14. Pułk Ułanów Podhalańskich
- 19. Pułk Ułanów Wołyńskich
- 21. Pułk ułanów Nadwiślańskich
- 2. Pułk Strzelców Konnych
- 2. Dywizjon Artylerii Konnej
- 21. Dywizjon Pancerny
- 53. Pociąg Pancerny
- 11. Batalion Strzelców Pieszych
- 4. Batalion 84. Pułku Piechoty Poleskiej
                                                                               ***
     9.V.1975 r. społeczeństwo regionu kłobuckiego wzniosło pomnik obok kościółka dla uczczenia bohaterskiej postawy żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii, a 16.X.1985 r. Rada Państwa nadała wsi Mokra Krzyż Walecznych za czyny męstwa i odwagi mieszkańców wykazane w walce z niemieckim okupantem.