Historia sekcji tenisa stołowego Ruchu Chorzów


1980 - 1992
    
Pod koniec lat 70 reaktywowano sekcję tenisa stołowego w K.S. Ruch Chorzów. Pierwsze treningi rozpoczęły się w Szkole Podstawowej Nr 14 w Chorzowie przy ul. Podmiejskiej pod kierunkiem trenera Andrzeja Chałupki. W 1980 roku zawodnicy grali już w nowoczesnej hali Ruchu Chorzów przy ulicy Dąbrowskiego. Treningi w niedużej sali od samego początku są prowadzone na 5 stołach. Jednak do dyspozycji są również hala sportowa, basen i sauna.
   W 1981 r. tenisiści stołowi Ruchu występują w klasie wojewódzkiej i terenowej. Trzon drużyny sekcyjnej stanowili wtedy: Henryk Grzesik - kierownik, Czesław Gałusek, Mirosław Kapica, Adam Sobota i Jarosław Grytner. W drugiej drużynie grali między innymi: Marian Richta, Marek Kubanek i Andrzej Rykała. Wcześniej z klubu z różnych powodów odeszli: Stanisław Szydło, Bolesław Budkiewicz i Bogusław Kozak.

Henryk Grzesik - kierownik sekcji i wspaniały przyjaciel

W 1982 r. do klubu przychodzi Bogusław Król, a rok później po czteroletniej przerwie (spowodowaną grą w sekcji piłki nożnej) Laurent Tomecki, który po dwóch latach będzie już najlepszy w klubie. Natomiast w 1985 r. do klubu zapisuje się Adam Kasperski, a rok po nim Sebastian Krupa. Kasperski po kilku latach gry przechodzi do Baildonu Katowice.
  W przeciągu dekady w latach osiemdziesiątych przewinęło się w klubie wiele dzieci i młodzieży. Do innych nazwisk, które zrobiły większą czy mniejszą karierę można jeszcze zaliczyć Tomasza Kaczmarczyka, Katarzynę Chałupkę, Mariusza

Łozaka, Janusza Króla i Damiana Brauna.
Tenisiści stołowi praktycznie raz w tygodniu wykorzystywali halę sportową do gry w piłkę nożną, grając m.in. z zawodnikami sekcji podnoszenia ciężarów, a nawet z piłkarzami rezerw Ruchu Chorzów. Do historii przejdzie zwycięski mecz w piłkę nożną tenisistów stołowych (2 razy po 30 minut) ze świeżo upieczonymi mistrzami Polski juniorów Ruchu Chorzów. W wygranym składzie grali wtedy m.im. Laurent Tomecki, Janusz Król, Bogusław Król i Marian Richta.


Młody Adam Kasperski (z lewej) marzył, by grać tak jak jego starszy kolega Laurent Tomecki w niebieskiej koszulce

   Ostatnim sezonem Ruchu Chorzów w rozgrywkach tenisa stołowego był sezon 1991/92, gdzie drużyna grająca już tylko w klasie wojewódzkiej grupy II zajęła 4. miejsce, za Górnikiem 09 Mysłowice, Polonią Sosnowiec i Stalą Mikołów. Wtedy grali w drużynie Laurent Tomecki, Bogusław Król, Marian Richta, Mirosław Stanoszek i rezerwowy Sebastian Krupa.
Po skończeniu rozgrywek, we wrześniu 1992 roku z powodu braku pieniędzy rozwiązano sekcję tenisa stołowego w Ruchu Chorzów.
   Po rozwiązaniu sekcji Krupa przechodzi do Baildonu Katowice, gdzie przez rok gra w III lidze. Bogusław Król i Laurent Tomecki wzmacniają w 1994 roku amatorski klub MDK Chorzów. Natomiast Marian Richta w tym samym roku przechodzi do Dąbrowy Górniczej, a Mirosław Stanoszek grający w Ruchu ostatni rok za juniora zakończył karierę.


Powrót