Bazyliki Rzymskie - 14/19 wrzesień 2002 r.


Bazylika św. Pawła za Murami




Do Bazyliki trzeba przejść przez piękny park. Na środku stoi rzeźba św. Pawła, a pod nim napis łaciński: "Predicatori veritatis Doctori Genetivum" - (dosł.) "Chwalcy prawdy Nauczycielowi wrodzonemu".


Piękne palmy na stałe weszły w wizytówkę tej Bazyliki.


Główne drzwi.


Główny ołtarz Bazyliki. Czerwona lampka w środku oznacza grób św. Pawła.
Mszę świętą przy tym ołtarzu odprawia tylko Ojciec Święty. Aby ktoś inny mógł odprawić Mszę św. musi mieć specjalne zezwolenie.


Kropielnica, która przedstawia małe dzieciątko dotykające paluszkami wody święconej. Upadły anioł nie może na to patrzyć, jego już nic nie uratuje. Prawą rękę ma zaciśniętą, częsty motyw malarzy i rzeźbiarzy tamtych lat oznaczający potępionych.


Dwie miłe siostry z grupy pielgrzymkowej na dziedzińcu Bazyliki św. Pawła.
Drzwi Święte. Jedyne, które się nie zamurowuje.


Bazylika św. Jana na Lateranie




Bazylika wieczorem.


Ołtarz Papieski. Jedynie papież przy tym ołtarzu ma prawo odprawiać Mszę świętą, którą odprawia zawsze w Wielki Czwartek.


Nawa boczna z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.


Battistero - Baptysterium. W początkach chrześcijaństwa tu właśnie papież mógł chrzcić nowo nawróconych.
Chrzcielnica z zielonego bazaltu.


Drzwi Święte.
Drzwi Święte od wewnątrz Bazyliki są zamurowane.


Bazylika św. Piotra




Bazylika zaprojektowana m.in. przez Donato Bramante w XV w, zaproszonego przez papieża Juliusza II. Budynek ukończono dopiero w 150 lat później. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się kościół z grobowcem św. Piotra.


W środku figura Jezusa Chrystusa, obok niego stoją jego Apostołowie. Wszystkich postaci jest 13.


Kopuła Bazyliki góruje nad Watykanem, zaprojektowana przez Michała Anioła - wysoka na 136,5 m.
Latarnia i sklepienie dobudowane przez Giacoma della Porte.
Na kopułę prowadzą schody i winda. Jest to doskonały punkt obserwacyjny na cały Rzym.


Po prawej stronie Bazyliki stoi św. Piotr z kluczem do Królestwa Niebieskiego.


Arcydziełem Bazyliki jest Baldachim z pozłacanego brązu wsparty na spiralnych 20-metrowych kolumnach zaprojektowany przez Berniniego w XVII wieku. Kolumny wsparte są na bazach z umieszczonym herbem papieża Urbana VIII, a sam Baldachim ma 29 metrów.

Na zdjęciu bazy z herbem papieskim i kluczami do Królestwa Niebieskiego. W środku widać głowę kobiety, która znajduje się na 3 z 4 baz.


Jedyna baza, gdzie w środku znajduje się zamiast głowy kobiety, główka małego dziecka - symbol nadziei Kościoła.


W podziemiach Bazyliki znajdują się sarkofagi papieskie. Są tu również stacje Drogi Krzyżowej.
Stacja VII Drogi Krzyżowej - Pan Jezus po raz drugi upada pod krzyżem.


Bazylika Matki Boskiej Większej (Śnieżnej)




Wspaniały Baldacchino - baldachim nad ołtarzem głównym.
W 356 r. papież Liberiusz miał sen, w którym Matka Boska poleciła mu zbudować kościół gdzie spadnie śnieg. Kiedy 5 sierpnia w środku upalnego lata spadł śnieg postanowił spełnić polecenie i wybudował kościół na wzgórzu Eskwilin (obecny kościół jest wersją późniejszą zbudowany przez papieża Sykstusa III).
5 sierpnia każdego roku spod sklepienia bazyliki spływają w dół białe płatki kwiatów. Łączy się to zawsze z wielkimi brawami wiernych.


Baldachim nad ołtarzem głównym przykrywa Confessio - kryptę, w której przechowywane są relikwie Bożego Żłóbka (fragmenty Kołyski Jezusa).


Przy relikwiach tych nasza grupa pielgrzymkowa zaśpiewała kolędę "Lulajże Jezuniu" maleńkiemu Jezusowi. Była to chyba jedna z bardziej wzruszających chwil całej pielgrzymki.


Domek Złoty.


W Paulińskiej Nawie zaprojektowanej dla papieża Pawła V widzimy obraz Matki Bożej, jakże podobnej do Obrazu Jasnogórskiego.


Figura Papieża Piusa V. Gdy został papieżem powiedział, że nie ściągnie swojego białego habitu. I tak zostało, aż do dzisiaj.


Przy marmurowej figurze Matki Boskiej Pokoju pomodliliśmy się o pokój na świecie, w naszym Narodzie i w naszych rodzinach.
Komputery z informacjami w Bazylice.


Powrót